IMPORTANT: Our pricing has been updated, effective August 15, 2022.
  • Class Kit

Math in a Nutshell Measurement Class Kit

Grades 2 - 3

$336.99

Measure with non-customary units; use a ruler to measure and compare in inches and centimeters; measure perimeter, area, and weight.

Includes 1 Teacher's Guide, 6 Activity Guides, and 5 Material Packs for up to 20 students