IMPORTANT: Our pricing will be updated effective August 15, 2022.
  • Complete Kit

Math in a Nutshell Measurement Complete Kit

Grades 2 - 3

$70.25

Measure with non-customary units; use a ruler to measure and compare in inches and centimeters; measure perimeter, area, and weight. testing